Strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci Twojej przeglądarki. W przypadku niewyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

<-- Z życia biblioteki

Powstanie w Getcie Warszawskim
19.04. - 16.05.1943r.

19 kwietnia 2021r. przypada 78 rocznica Powstania w Getcie Warszawskim. Było ono największym zbrojnym zrywem ludności żydowskiej podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej Europie. Bezpośrednią przyczyną powstania była decyzja o likwidacji getta warszawskiego podjęta w ramach realizowanego przez hitlerowców planu zagłady europejskich Żydów. Powstanie wybuchło w wigilię żydowskiego święta Paschy 19.04.1943r., a ostatnie walki trwały do 16.05.1943r. Po jego stłumieniu Niemcy zniszczyli doszczętnie cały teren getta, żeby rok później po powstaniu 1944r. dokończyć wyburzenie całej Warszawy. Podejmując walkę powstańcy nie mieli nadziei na zwycięstwo. Kierowała nimi chęć odwetu na Niemcach, zadania wrogowi możliwie wysokich strat, a przede wszystkim wybierali śmierć z bronią w ręku.

W celu upamiętnienia tego wydarzenia, już od kilku lat biblioteka szkolna przygotowuje dla uczniów specjalne zajęcia poświęcone temu wydarzeniu. Z uwagi na zaistniałą teraz sytuację, mogę jedynie polecić Wam odwiedzenie strony Muzeum Historii Żydów Polskich - POLIN. Warto zobaczyć tam niezwykle interesujący film edukacyjny - „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w Getcie Warszawskim.” Można również znaleźć wiele ciekawych informacji poświęconych historii getta warszawskiego.