Strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci Twojej przeglądarki. W przypadku niewyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

<-- Z życia biblioteki

75 rocznica Powstania w Getcie Warszawskim

W 2018 roku przypada 75 rocznica Powstania w Getcie Warszawskim. Wydarzenia wiosny 1943 roku naznaczyły Warszawę w sposób szczególny. Powstanie - pierwsze spośród kilku w gettach na terenie Polski, było też pierwszym w okupowanej Europie. 19 kwietnia 1943 roku na wezwanie Żydowskiego Komitetu Narodowego (ZNK) wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Była to próba zbrojnego powstrzymania podjętej przez Niemców ostatecznej likwidacji getta. Resztka pozostałych w getcie Żydów (około 70 tys. ludzi) miała być deportowana do obozów zagłady i uśmiercona. Przeciwko niemieckim oddziałom wkraczającym do getta zbrojnie wystąpiły: Żydowska Organizacja Bojowa (ŻOB) i Żydowski Związek Wojskowy (ŻZW). W sumie około 600 powstańców walczyło pod dowództwem komendanta Mordechaja Anielewicza. Początkowo walki prowadzono na ulicach, wśród pożarów i ruin domów burzonych przez hitlerowców. 24 kwietnia 1943 roku dowództwo ŻOB zmuszone zostało do wycofania oddziałów do umocnionych schronów i bunkrów. Z tych ukrytych obronnych stanowisk dokonywano wypadów na pozycje Niemców.

8 maja 1943 roku padł po zaciętej obronie bunkier dowództwa powstania przy ulicy Miłej 18. Polegli w nim komendant Anielewicz oraz członkowie sztabu: Ch. Ankierman, L. Rotblat, A. Wilner i inni. Inne oddziały jeszcze przez pewien czas walczyły w gruzach getta, aż ostatecznie 16 maja walki ustały. Niemieckie oddziały tropiły jeszcze i bestialsko mordowały ukrywającą się ludność w ruinach getta.

Dla upamiętnienia tamtych wydarzeń biblioteka szkolna przygotowała gazetkę, która miała na celu przypomnienie uczniom naszej szkoły bohaterskiej walki żydowskich bojowników z niemieckim okupantem w obliczu likwidacji warszawskiego getta. Ponadto uczniowie klasy I B i I TEI obejrzeli film edukacyjny wyprodukowany przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN pt. „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943 roku”. Zebrani uczniowie mogli zmierzyć się z przygotowanym wcześniej testem wiedzy dotyczącym historii powstania w getcie warszawskim.