Strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci Twojej przeglądarki. W przypadku niewyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

<-- Z życia biblioteki

1 marca – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustawą z dnia 3 lutego 2011 roku zatwierdził dzień 1 marca Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” i świętem państwowym. Święto jest hołdem składanym żołnierzom podziemia antykomunistycznego, którzy po 1945 roku walczyli o prawo do samostanowienia polskiego społeczeństwa,  przeciwstawiając się sowietyzacji Polski i podporządkowania kraju Związkowi Radzieckiemu.

         Z okazji tego święta biblioteka szkolna przygotowała gazetkę. Miała ona na celu przypomnienie i uświadomienie uczniom, jak ważny jest ten dzień dla Polski. W  naszym regionie jest zaś nierozerwalnie związany z działalnością „Żołnierzy Wyklętych”. Ziemia Sztumska to obszar, na którym zaraz po II wojnie światowej operowała duża grupa Żołnierzy Wyklętych. Chodzi głównie o V Wileńską Brygadę Armii Krajowej pod dowództwem Zygmunta Szendzielarza „ Łupaszki”, która uciekając przed Sowietami, przedostała się z Wileńszczyzny na Białostocczyznę, a potem na tzw. Ziemie Odzyskane - do Gdańska i okolic. Zygmunt Szendzielarz, jego łaczniczka Lidia Lwow „Lalka” oraz podległy mu żołnierz Mieczysław Abramowicz mieszkali przez jakiś czas w majątku Zajezierze pod Sztumem. W majątku Czernin koło Sztumu ( wcześniej własność polskiej rodziny Donimirskich, w czasie wojny zabrany przez Niemców, po wojnie administrowany przez urzędników Polskich Nieruchomości Ziemskich sprzyjających partyzantom) urządzono prowizoryczny szpital dla żołnierzy „Łupaszki”. Partyzanci prowadzili tu walkę z sowieckim okupantem oraz jego rodzimymi poplecznikami, za którą byli więzieni, torturowani i ginęli bez śladu w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach.

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!