Strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci Twojej przeglądarki. W przypadku niewyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

<-- Z życia biblioteki

Wykład poświęcony zbliżającym się obchodom 600-lecia nadania miastu przywileju lokacyjnego

2 października 2015 r. w bibliotece szkolnej odbył się wykład historyczny wygłoszony przez pana Andrzeja Lubińskiego, który jest emerytowanym nauczycielem historii i zarazem znawcą dziejów regionu sztumskiego. Przedstawiony wykład poświęcony został zbliżającym się obchodom 600-lecia nadania miastu przywileju lokacyjnego z 23 września 1416 r. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klasy I a - liceum ogólnokształcącego. Prelegent wspomniał o wielu znanych osobistościach, które na przestrzeni dziejów przebywały w Sztumie. W latach 1387-1449 Sztum odwiedzali często wielcy mistrzowie Zakonu Krzyżackiego, którzy spędzali tu czas w letniej rezydencji. W sumie odwiedzili oni miasto i zamek 316 razy. W XVI w. na ternie miasta przebywał Mikołaj Kopernik. Natomiast sam Stefan Batory uczestniczył w polowaniu na dzikie ptactwo w okolicy Postolina i Michorowa. W XVII w. po przegranej bitwie pod Trzcianem 27 czerwca 1629 r. schronił się w Sztumie na kilka godzin król szwedzki Gustaf Adolf. W tym samym czasie przebywał na ternie miasta król Zygmunt III Waza i jego syn królewicz Władysław, skąd udali się do obozu polskiego pod Białą Górą. Ponadto w 1769 r. w Sztumie przebywał Józef Wybicki, który prowadził rozmowy z rodziną Zboińskich, Czapskich, Sudek-Wilczewskich w celu przystąpienia do konfederacji barskiej przeciw Rosji i królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu. Wykład obfitował w  wiele ciekawostek historycznych. Zdaniem młodzieży spotkanie było bardzo interesujące.