Strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci Twojej przeglądarki. W przypadku niewyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

<-- Z życia biblioteki

Gazetka o twórczości Stanisława Lema

            Dnia 17.11.2015 r została przygotowana w naszej szkole wystawa dotycząca życia i twórczości Stanisława Lema. Jego twórczość porusza tematy, takie jak: rozwój nauki i techniki, natura ludzka, możliwość porozumienia się istot inteligentnych czy miejsce człowieka we Wszechświecie. Dzieła Lema zawierają refleksje naukowo-filozoficzne  odniesienia do stanu współczesnego społeczeństwa,  a także krytykę ustroju socjalistycznego.

           Stanisław Lem jest najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem, a w pewnym okresie był najbardziej poczytnym nieanglojęzycznym pisarzem SF. Jego książki zostały przetłumaczone na ponad 40 języków i osiągnęły łączny nakład ponad 30 mln egzemplarzy. Wpływ Lema na światową literaturę SF krytycy przyrównują do wpływu H.  G. Wellsa czy Olafa Stapledona. Był odznaczony między innymi medalem ,,Gloria  Artis” i najwyższym polskim odznaczeniem państwowym Orderem Orła Białego. Jego nazwiskiem nazwano planetoidę oraz pierwszego polskiego satelitę naukowego.

            Wystawa ta miała na celu przypomnieć uczniom sylwetkę pisarza oraz zachęcić uczniów do czytania jego znakomitych powieści fantastycznych.  Biblioteka szkolna posiada duży zbiór  powieści wyżej wymienionego autora.

 Katarzyna Kurdupska