Strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci Twojej przeglądarki. W przypadku niewyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

<-- Z życia biblioteki

Kolejny wykład poświęcony zbliżającym się obchodom 600-lecia nadania miastu przywileju lokacyjnego

Ksiądz dr Władysław Łęga-etnograf Pomorza Nadwiślańskiego

23 listopada 2015 r. w bibliotece szkolnej odbył się wykład historyczny wygłoszony przez pana Krystiana Zdziennickiego, który obecnie jest studentem historii na Uniwersytecie Gdańskim. Jest on także członkiem Naukowego Koła Historyków UG oraz popularyzatorem historii Ziemi Sztumskiej. Przedstawiony wykład poświęcony został omówieniu sylwetki znanego archeologa i etnografa Pomorza Nadwiślańskiego - księdza dr Władysława Łęgi. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klasy I a - Liceum Ogólnokształcącego. Prelegent w swoim wykładzie przedstawił najważniejsze fakty z życia kapłana-uczonego, które miały istotny wpływ na jego życie, w tym działalność etnograficzną. Władysław Łega urodził się 4 czewca 1889 r. w Miranach pod Sztumem. Po ukończeniu studiów w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie przyjął święcenia kapłańskie, a zaraz po nich podjął pracę duszpasterską. W 1920 r. rozpoczął studia archeologiczne i etnograficzne na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Poznańskiego. W 1928 r. obronił pracę doktorską. Pod koniec lat 20-tych i w latach 30-tych swoje zainteresowania skierował bardziej ku etnografii, opracowując kulturę ludową Ziemi Malborskiej. Za wybitne osiągnięcia w pracy naukowej został w 1936 r. odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Na zakończenie wykładu młodzież zadała prelegentowi wiele pytań. Zdaniem uczniów spotkanie było bardzo interesujące.

Przemysław Szczuchniak
Katarzyna Kurdupska
Bogusława Stankiewicz