Strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci Twojej przeglądarki. W przypadku niewyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

<-- Z życia biblioteki

Historia Husarii

27 kwietnia 2016 r. w bibliotece szkolnej odbył się kolejny wykład historyczny wygłoszony przez pana Mariusza Myszkiera, pasjonata historii, przewodnika Muzeum Zamkowego w Malborku. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klasy I a - liceum ogólnokształcącego. Tematyka wykładu obejmowała zagadnienia związane z powstaniem husarri - polskiej jazdy należącej do autoramentu narodowego. Ze względu na nietypowe uzbrojenie i taktykę husaria jest zaliczana do najskuteczniejszych formacji wojskowych w dziejach kawalerii. Pod koniec XVI w. stała się „niezwyciężoną siłą” polskich sił zbrojnych. Jej ponad dwustuletnia historia to szereg wspaniałych sukcesów polskiego oręża. Wykład wzbudził ogromne zainteresowanie wśród młodych ludzi, o czym świadczy rozmowa jaka wywiązała się między gościem a uczniami. Zdaniem młodzieży, żywa lekcja historii była interesująca, ponieważ obfitowała w wiele ciekawostek.

Przemysław Szczuchniak
Bogusława Stankiewicz