Strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci Twojej przeglądarki. W przypadku niewyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

W poszukiwaniu antycznych korzeni

Pod koniec września uczniowie z „Kasprowicza” w ramach projektu „Poznajmy się, Europo” wyjechali na wycieczkę do Włoch. Długą podróż autokarem wynagrodził im nocleg w malowniczym czeskim Brnie. Widok na zamek w nocy skutecznie odciągał od wygodnych łóżek, ale zmęczeni wycieczkowicze musieli ulec kuszącym objęciom Morfeusza.

Z samego rana wyruszyli w dalszą podróż do Bibione. Miasteczko, mimo że malutkie, posiadało swój urok. Tuż obok hotelu biegła promenada prowadząca do morza. W wolnych chwilach spacerowali nią podziwiając uroki miasta a wśród nich dwie duże i podświetlane fontanny. Następny dzień spędzili w unikatowym mieście na wodzie - Wenecji. Uczniowie rzetelnie przygotowali się do wyjazdu i napisali referaty na temat atrakcji zwiedzanych miejsc. Tu uczestniczyli w grze terenowej, która wszystkim przypadła do gustu. Po zakończeniu zadań młodzież otrzymała czas na zakup pamiątek.

Następny dzień upłyną pod znakiem plażowania i pływania w ciepłej wodzie Morza Adriatyckiego. Wieczorem wybrali się na spacer jego brzegiem. Kolejny dzień to atrakcje Chorwacji. Dzielni wycieczkowicze zeszli do ogromnej jaskini krasowej – Baredine z pięknie prezentującymi się naciekami stalaktytów, stalagmitów i stalagnatów. Zaskoczeniem okazały się spotkane tam białe salamandry i osiołek, który szybko zaprzyjaźnił się z całą grupą. Wieczorem dojechali do Puli, by zobaczyć zachód słońca w amfiteatrze oraz pozostałości Forum Romanum. Tam też czekała na nich niespodzianka – żongler lodami. Po słodkim posiłku wrócili do Bibione.

Uczestnicy pod wrażeniem dotychczasowych atrakcji następnego dnia wyruszyć do Rzymu. Spędzony czas w stolicy Włoch pozwolił na zwiedzenie m.in.: Koloseum, Forum Romanum, Campo di Fiori, Piazza Collona, Piazza Navona. Po południu wkroczyli do Watykanu by podziwiać Bazylikę św. Piotra. Wracając zatrzymali się w hotelu Ismaele, gdzie poznali prawdziwą włoską gościnność.

Kolejny dzień realizacji zadań poznawania Europu pozwolił cieszyć się atrakcjami Pizy i Florencji. Wieczorem w przeddzień wyjazdu opiekunowie zorganizowali konkurs wiedzy. Niewielką przewagą wygrała grupa II pod opieką pani Małgorzaty Dziedowicz. Ten czas rywalizacji zakończył się wspólnym posiłkiem. Rano uczniowie opuścili pokoje hotelowe i wyruszyli w podróż powrotną. Ze smutkiem żegnali się z Bibione.

W drodze powrotnej pojechali zobaczyć mamucią skocznię w Planicy, gdzie najwytrwalsi wspięli się na sam szczyt. Kolejnym przystankiem było malownicze jezioro Bled. Wszyscy byli pod wrażeniem krajobrazu roztaczającego się za oknami autokaru. Wspomnienia z wyjazdu na długo pozostaną w pamięci.

Barbara Wędrychowska - klasa IIB