Strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci Twojej przeglądarki. W przypadku niewyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Inauguracja roku szkolnego 2015/2016

Inauguracja roku szkolnego 2015/2016 w naszej szkole rozpoczęła się 1 września o godz. 9:30. Gośćmi uroczystości byli – Starosta Pan Wojciech Cymerys, Naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego Pani Aneta Kwiatkowska, Proboszcz Parafii św. Anny w Sztumie ksiądz Andrzej Starczewski, Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Sylwia Monkielewicz oraz rodzice uczniów i absolwenci.

Pani Dyrektor Wiesława Kowalik w swoim wystąpieniu wiele ciepłych słów skierowała do uczniów rozpoczynających naukę w naszej szkole, zapewniając o wsparciu ze strony nauczycieli oraz starszych kolegów nie tylko w okresie adaptacyjnym. Uczniów najstarszych klas namawiała do systematycznej, twórczej pracy w przygotowaniach do egzaminu maturalnego już od pierwszych dni nauki. Mówiła o aktywności całej społeczności szkolnej skierowanej na edukację przedmiotową i społeczną.Zapewniała, że głównym celemszkoły stawianym wobec uczniów w codziennym procesie edukacyjnym jest ich rozwój wiedzy i umiejętności, przygotowanie do twórczego życia w naszej ojczyźnie i swobodnego porozumiewania się językiem technologii informatycznejorazkształceniaumiejętności pracy w zespole. Życzyła udanego, pełnego sukcesów nowego roku szkolnego.

Pan Starosta życzył uczniom, aby nadchodzące miesiące były nie tylko czasem wytężonej pracy, ale niosły za sobą także wiele radości i zadowolenia z rozwoju zainteresowań i uzdolnień, aby nie brakowało im energii i zapału do zdobywania nowej wiedzy i kształtowania charakterów. Zadedykował uczniom słowa Janusza Korczaka:

 

„Nie tak ważne, żeby człowiek dużo wiedział,

ale żeby dobrze wiedział,

nie żeby umiał na pamięć, a żeby rozumiał,

nie żeby go wszystko trochę obchodziło,

a żeby go coś naprawdę bardzo zajmowało.”

 

Podniosłą częścią uroczystości było ślubowanie uczniów rozpoczynających naukę w naszej szkole i złożenie kwiatów przez maturzystów pod tablicą patrona szkoły – Jana Kasprowicza.

Miłą niespodzianką okazało sięogłoszenie przez Pana Starostę wyników konkursu skierowanego do wszystkich uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatu sztumskiego w drugim semestrze minionego roku szkolnego dotyczącego frekwencji na zajęciach edukacyjnych, a w szczególności na zajęciach wychowania fizycznego. Nie oddaliśmy ani jednego punktowanego miejsca w obu kategoriach uczniom z innych szkół. W rywalizacji powiatowej w kategorii klasy o najwyższej frekwencji na zajęciach edukacyjnych wygrała klasa II TEI – wychowawczyni Pani Małgorzata Dziedowicz, drugie miejsce klasa II A – wychowawczyni Pani Małgorzata Chybalska i trzecie miejsce klasa I T – wychowawczyni Pani Elżbieta Podolska. W kategorii klasy o najwyższej frekwencji na zajęciach wychowania fizycznego: I miejsce – klasa III TEI, II miejsce – klasa I T i trzecie miejsce – klasa II A.

Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół im. Jana Kasprowicza ufundowało stypendium dwóm uczennicom, które w minionym roku wyróżniły się wysokimi wynikami w nauce i zaangażowaniem w życie szkoły i środowiska. Wyróżnione uczennice to - Anita Kaszuba z klasy III A i Karolina Stolska z klasy III TEI.

Podczas uroczystości przypomniano tragiczne wydarzenia sprzed 76 lat, kiedy to pierwsze bombardowania naszego kraju rozpoczęły II wojnę światową. Wspomniano pamięć żołnierzyzamordowanych w 1940 roku w Katyniu i Charkowie. Pan Starosta i delegacja uczniów złożyli kwiaty pod Dębami Pamięci - generała brygady JerzegoLesisza, porucznika FeliksaLesisza i kapitana EdwardaLesisza.