Strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci Twojej przeglądarki. W przypadku niewyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Do trzech razy sztuka …, czyli Iuvenis na deskach teatru

     25 listopada 2014 roku w sali SCK młodzież naszej placówki wraz ze szkolnym zespołem teatralnym Iuvenis uczestniczyła w konferencji „Przemocy mówimy NIE” zorganizowanej przez Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej i Komendę Policji. W podsumowaniu spotkania wystąpiły trzy zespoły teatralne. Nasza grupa zaprezentowała przedstawienie o charakterze profilaktycznym   zatytułowane „Wiersz o dojrzewaniu”. Dzięki sugestywnej grze aktorskiej, wymownej symbolice i gestom obudowanym efektami świetlnymi, a także różnorodnej muzyce udało się zespołowi oddać dramat przemocy rozgrywający się niejednokrotnie za czterema ścianami.

   29 listopada również w sali widowiskowej SCK odbył się I Festiwal Artystyczny „Sztumskie Talenty”. Nasz zespół został poproszony o wystawienie swojego nowego przedstawienia. Iuvenis wystąpił obok czternastu innych utalentowanych grup i artystów indywidualnych różnych kategorii wiekowych . Aktorzy spotkali się z bardzo ciepłym przyjęciem, o czym świadczą miłe słowa organizatorów oraz wielu osób, które za kulisami indywidualnie składały gratulacje.

     1 grudnia w SCK nasz zespół wziął również udział w eliminacjach konkursu „Małych form teatralnych” poświęconego profilaktyce uzależnień. W międzyszkolnym konkursie pod patronatem Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej z Malborka wzięło udział sześć grup ze szkół powiatu sztumskiego i malborskiego. Pokazane przedstawienia prezentowały problem uzależnień, wykorzystując różnorodną konwencję – od realistycznej po symboliczną, metaforyczną.

Nasz zespół zaprezentował swoją najnowszą sztukę „Wiersz o dojrzewaniu” odchodzącą od realistycznych przedstawień, a skupiającą się przede wszystkim na ruchu scenicznym, światłach, muzyce i niepokojącym klimacie podkreślającym tragizm człowieka uwikłanego w uzależnienia.

Iuvenis i tym razem stanął na wysokości zadania. Jurorzy docenili oryginalną stylistykę naszego przedstawienia i przyznali nam II miejsce.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż scenariusz jest dziełem naszych maturzystek z kl. IIIa – Kai Mazurkiewicz i Pauliny Budzińskiej, które włożyły w swoją pracę nie tylko talent, ale również serce i wrażliwość , tak potrzebne do pokazania autentycznych emocji. A dzięki świetnym i zaangażowanym aktorom, świeżym pomysłom i godzinom spędzonym na próbach udało się te emocje ukazać na scenie, co można było z łatwością odczytać z zachowania widzów.

Przedstawienie „Wiersz o dojrzewaniu”

Scenariusz – Kaja Mazurkiewicz, Paulina Budzińska

Reżyseria – B. Ostrowska – Nenczak, K. Rybak

Aktorzy – Kaja Mazurkiewicz, Paulina Budzińska, Nikola Cieślak, Basia Wędrychowska, Mikołaj Kosmala, Mateusz Kuczyński, Anita Kaszuba, Michalina Nenczak, Natalia Krawczyk, Ola Oleksa, Karolina Zimińska

Dziękujemy aktorom za wspaniałą ucztę duchową i dużą dawkę emocji.